لمینت دندان دارای دو نوع کامپوزیتی و سرامیکی می باشد. طول موج این نوع براحتی در آب جذب می شود. لیزر دیود قادر به تولید نور با قدرت بالا دارد که جهت عمل جراحی بدون دردسر و براحتی استفاده است. لیزر کم توان توان کمتر 0.5 وات دارد که از اشعه لیزر با انرژی پایین استفاده کرده همچنین در درمان التهاب، درد، از بین بردن بی حسی یا کم حسی در لب و نواحی اطراف آن، تبخال ،آفت و درمان بعضی ازانواع سرطانها استفاده می شود. کسانی که بیماریها یا عفونت لثه دارند بوی بد دهان رایج است. بعد از این بیماران با استفاده از این روکش دندان های خود را درمان کردند، باید به بهداشت دهان و دندان خود توجه بیشتری داشته باشند و به طور مستمر به کمک ابزارهای مخصوصی زیر بریج و بافت های اطراف روکش زیرکونیا را پاکسازی نمایند، چرا که عدم رعایت بهداشت باعث پوسیدگی دندان های پایه، التهاب لثه و در نهایت شکستن دندان می شود. اگرچه قسمت اصلی و بیشتری از این روکشها از جنس فلز ساخته شده است، اما آن قسمتی از روکش که در داخل دهان دیده میشود، با استفاده از سرامیک پوشیده شده است و از نظر ظاهری، رنگ سفید و مشابه با دندانهای طبیعی مجاور خود دارد.

روکش سرامیکی: با توجه به نام این روکش برای کاشت دندان به راحتی میتوان حدس زد که جنس آن از نوعی چینی مثل پرسلن است. با این وجود تعداد مراکزی که تکنولوژی لیزر دندان استفاده می کند در ایران محدود بوده و تعداد دندان پزشکانی که تخصص و کاربرد لیزر را بکار میبرند بسیار کم است. همچنین کار با لیزرهای بافت نرم ترمیم زخم را تسریع می کند همچنین التهاب مختصری ایجاد می کند، تورم، ناراحتی پس از عمل نیز بسیار کمتر است. و در ادامه ممکن است یک هفته پس از جراحی نیاز به ملاقات با دندان پزشک داشته باشید. برای اولین بار در سال 1382 دستگاه لیزر واترلیز به دانشگاه دندانپزشکی شهید بهشتی داده شد که پس از آن شاخه لیزر در دندان پزشکی ایران وارد شد از طرف فدراسیون جهانی لیزر در دندانپزشکی ایران صاحب کرسی شد. کارشناسان حوزه سلامت دندان اما نسبت بـه استفاده از هیدروژن پراکسید رقیق نشده و با غلظت بالا هشدار داده اند و اظهار کرده اند این نوع استفاده از این ماده در طولانی مدت بـه سلامت دهان و دندان آسیب وارد میکند.

این کار برای پیشگیری از عفونت لثه و حفظ سلامت استخوان فک نیز حائز اهمیت است. آبمیوه و مرکبات نیز می توانند به مینای دندان آسیب برسانند؛ اما تفاوت این مواد در این است که حداقل برای بدن مفیدند. با توجه به دقت برش بالا لیزر برای جراحی های داخل دهان، استفاده از آن برای این امر سبب حداقل تخریب بافتی، درد بعد از عمل است. لیزر برای عصب کشی باعث خاصیت ضد التهابی است چرا که قابلیت استریل زایی داشته همچنین با تمیز کردن و از بین بردن لایه برجا مانده همچنین کاهش خطر عفونت این امر محقق می شود. لیزر دندانپزشکی خاصیت آنتی باکتریالی دارد. برای ضایعات خوش خیم و بد خیم نیز لیزر کاربرد دارد. کارت تخفیف نیز امکان دیگری است که با استفاده از آن می توان در خصوص هزینه های دندانپزشکی از جمله هزینه جراحی دندان عقل تخفیفات چشم گیری دریافت کرد. کیست تشکیل شده روی دندان عقل در موارد نادر منجر به ابتلا به سرطان دهان میشود. اما در مواقع بسیاری برای درمان کیست از جراحی استفاده می شود که با تووجه به میزان و اندازه ی کیست، روش های جراحی نیز متفاوت خواهد بود.

کیست رادیکولار اغلب بعد از درمان پالپیت با کیفیت پایین با تمیز کردن غیر استاندارد کانال ریشه ایجاد می شود که منجر به عفونت بافت های عمیق می شود. در ضد عفونی کردن کانال عصب از هیپو کلریت سدیم استفاده شده که برخی از موارد نفوذ کافی این ضد عفونی کننده درون کانال دندان صورت نمی گیرد. محدودیت عدم نفوذ ضد عفونی کننده را می توان با کاربرد لیزر بر طرف کرد زیرا که لیزر قابلیت نفوذ درون بافت دندان را دارد. از بین رفتن دندان ها، علاوه بر تاثیر غیر قابل انکار در ظاهر فرد، عوارض دیگری نیز به همراه دارد. با لیزر اربیوم میزان خونریزی بافت کمتر بوده و خطر عفونت به شکل قابل ملاحضه ای کاهش یافته است. با لیزر می توان بدون درد و خونریزی از بوی بد دهان بطور قطعی خلاص شد. آسیب کمتر سبب خونریزی کمتر، کاهش احتمال عفونت دندانی است. وجود این التهاب ها سبب مشکلات فراوانی در بیماران شده که حتی بیمار از نوشیدن آب هم دوری می کند. در شکافتن لثه، ایجاد تغییرات در استخوان فک در عمل کاشت ایمپلنت لیزر استفاده مطلوبی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *