لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت هر دو از درمان های زیبایی دندانپزشکی محسوب می شوند که بد فرمی، بد رنگی دندان ها را رفع کرده و طرح لبخند شما را اصلاح می کند. 3- تفاوت در نوع جرمگیری (معمولی و عمیق): هزینه جرمگیری معمولی که در آن جرم و رسوبات سطح دندان از بین می رود نسبت به جرمگیری عمیق و پاک کردن جرم های مربوط به لایه های عمیق و جرم های موجود در لثه کمتر است. لمینیت ها یا ونیر از یک لایه بسیار نازک کامپوزیتی و یا سرامیکی تشکیل شده است و بر دندان های جلویی باند می شوند. در حالی که در روشهای دیگر تنها چهار ایمپلنت دندان برای کل پروتز یک فک کفایت میکند. به این ترتیب برای ترمیم روکش دندان لب پر شده، تنها کافی است همان دندان در بیاید و ترمیم شود. هنگامی که سخن از ثابت کردن پروتز مصنوعی کامل یک قوس دندانی با ایمپلنت دندان به میان میآید، زمان و توجه قابل ملاحظه ای به برنامه ریزی جنبه های مختلف عمل جراحی، ساخت و انتخاب پروتز مصنوعی و ترمیم نهایی اختصاص مییابد. این ترمیم ثابت قوس دندانی کامل، شامل یک اسکلت زیرکونیا است که روکش سرامیکی بر روی آن قرار گرفته است.

احتمال شکستن این نوع ترمیم به صورت لب پر شدن سرامیک بیشتر است و ممکن است ترکهای مویی و ترکهای بزرگتری ایجاد شود که هزینه ترمیم و پیچیدگی درمان آن بیشتر از دندان مصنوعی آکریلیک است. لازم به ذکر است که از نظر زیبایی، دندانهای سرامیکی بسیار بهتر از آکریلیک هستند، در مقابل تغییر رنگ لکه مقاومت بیشتری دارند و استحکام بالایی در مقابل فشارهای فک نشان میدهند بنابراین ساییده نمیشوند. این پلاک بعلت رسوب پروتئین های بزاق بر روی دندانها تشکیل می شود ؛ بنابراین بعلت تفاوت ماهیت بزاق در افراد مختلف ماهیت این پلاک ها نیز در اشخاص مختلف با هم فرق دارد . گزینه مختلف زیادی برای روکش دندان شما موجود میباشد و هزینه آنها بسته به دوام و همچنین طبیعی بودن آنها متفاوت است. 1. برای تعیین هزینه باید توجه داشت که در روش های مختلف هزینه ها نیز متفاوت است و چنانچه از روش شناخته شده ای برای این کار استفاده شود هزینه نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

با این حال از آنجایی که روکش دندان ساخته شده و به صورت تک تک جایگزین دندانها میشود احتمال گران شدن ترمیم تا حد قابل توجهی کاهش مییابد چرا که غالباً تنها یکی از روکش های دندان دچار مشکل میشود که میتوان آن را به صورت مجزا درآورده و ترمیم کرد و یا با روکش دندان جدید به روش بریج جایگزین نمود. در این روش از یک اسکلت فلزی به عنوان قاعده استفاده میشود و اسکلت روکشهای دندان (تاج دندان مصنوعی) تکی که هر یک جایگزین یک دندان میشوند به عنوان بخشی از اسکلت فلزی بر روی این قاعده قرار میگیرند. در این روش برای هر بریج سه تا چهار واحدی حداقل به دو ایمپلنت دندان نیاز است که باید انتخاب محل کاشت آن بسیار دقیق صورت بگیرد. علاوه بر این اکرلیک سریع تر از دندان طبیعی یا سرامیک (پورسلین) ساییده میشود. علاوه بر این استحکام و دوام قاعده زیرکونیا بسیار زیاد است. این پروتز در مقایسه با پروتزهای دارای اسکلت فلزی، از مزیت مهم زیست سازگاری برخوردار است و از نظر زیبایی به علت رنگ سفید شبیه دندان بسیار مناسب بوده و استحکام خوبی دارد. در اصل ایمپلنت ها روش بسیار خوبی برای جایگزین کردن دندان های مصنوعی به شمار می رود.

تورم لثه یکی از شایع ترین عوارض کامپوزیت دندان می باشد که به دلیل نوع فعالیت های انجام شده در این روش می باشد. به منظور استفاده از این روش درمانی ، یک توت فرنگی تازه را خرد کنید ، آن را با جوش شیرین ترکیب کنید و ترکیب حاصل را روی دندان های خود آغشته کنید . در اینجا با انواع پروتزهای مصنوعی بر پایه ایمپلنت که برای جایگزینی تمامی دندان های از دست رفته یک فک استفاده می شوند و معایب و مزایای آنها آشنا میشوید. استفاده از این روش جایگزینی دندانهای از دست رفته، معایب خاص خود را دارد. یکی دیگر از روشهای جایگزینی تمامی دندان های عقبی رفته یک قوس دندانی بر پایه ایمپلنت، استفاده از چندین بریج دندان معمولی پی اف ام بر پایه دندانهای ایمپلنتی است. تعداد زیادی روکش دندان مجزا باعث میشود ترمیم شکل طبیعیتری داشته باشد در حالی که نیازی نیست دقیقاً به تعداد دندانهای از دست رفته ایمپلنت جایگذاری شود. دندان های عقل در بین سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی شروع به رشد می کنند و جزو سومین سری از دندان های آسیاب هستند. یکی دیگر از مواردی که هزینه را تعیین می کند اقدامات لازم برای جراحی و پروتز ایمپلنت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *