اکثر دندانپزشکان بر این عقیده اند که لمینت ها زیبایی طبیعی بهتری دارند و رنگ آنها به رنگ دندان هایطبیعی بیشتر شبیه میباشد. دندانهای مصنوعی جدید هم خیلی راحت هستند و هم ظاهر کاملاً طبیعی دارند که باعث بهبود زیبایی ظاهری شما میشود. اما هزینه آنها خیلی بیشتر از قیمت دندان مصنوعی است. احتمال شکستن این نوع ترمیم به صورت لب پر شدن سرامیک بیشتر است و ممکن است ترک های مویی و ترک های بزرگ تری ایجاد شود که هزینه ترمیم و پیچیدگی درمان آن بیشتر از دندان مصنوعی آکریلیک است. دندانهای زرد یا مایل به قهوهای در بیشتر موارد نشاندهندهی وجود یک مشکل بزرگتر است: لثههای ناسالم، نازک شدن مینای دندان و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان. دلایل متعددی برای این امر وجود دارد که ژنتیک، غذا و نوشیدنی، استعمال دخانیات و عدم رعایت بهداشت از آن جمله اند. با دندانهای مصنوعی چگونه باید غذا بخورم؟ در این مدت باید سعی کنید که از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید و تکههای غذا را هر چقدر که میتوانید کوچکتر بگیرید. این کار باعث میشود که ذرات غذا از روی آن تمیز شود و دندانهای مصنوعی شما خوب و سالم باقی بمانند. این روش برای پر کردن جای خالی دندان های یک قوس دندانی، ساده بوده و شبیه بریج دندان معمولی کار می شود .

اما در صورتی که مطب دندانپزشکی مجهز به تکنولوژی کد / کم باشد می توان در یک جلسه تمامی کار تراشیدن و آماده سازی ترمیم را انجام داد. به علاوه در صورتی که مطب دندانپزشکی مجهز به دستگاه کد / کم باشد می توان با استفاده از آن، طراحی پروتز اولیه از جمله اسکلت فلزی و روکش دندان را انجام داد و در زمان صرفه جویی قابل توجهی داشت. اوردنچر بر پایه ایمپلنت هم برای فک بالا و هم برای فک پایین قابل استفاده است. سپس روکش دندان سفید رنگ به صورت تک تک ساخته شده و بر روی اسکلت فلزی چسبانده می شوند. با این حال از آنجایی که روکش دندان ساخته شده و به صورت تک تک جایگزین دندان ها می شود احتمال گران شدن ترمیم تا حد قابل توجهی کاهش می یابد چرا که غالباً تنها یکی از روکشهای دندان دچار مشکل می شود که می توان آن را به صورت مجزا درآورده و ترمیم کرد و یا با روکش دندان جدید به روش بریج جایگزین نمود. می توان از طراحی اولیه پروتز برای تراش مجدد ترمیم استفاده کرد تا به این ترتیب صرفه جویی قابل توجهی در مدت زمان درمان انجام شود. گاهی اوقات این کیست ها با معاینه بصری قابل مشاهده هستند، اما گاهی اوقات معاینه بافتی و اشعه ایکس که توسط دندانپزشک شما گرفته می شود الزامی است.

مهم ترین اشکال این پروتز، ویژگی های خود سرامیک است. بهتر است دندان مصنوعی والپلاست (Valplast) خود را بعد از هر وعده غذایی بشویید. در طول مدتی که از دندان مصنوعی والپلاست استفاده نمیکنید، آن را در داخل آب بگذارید. به خاطر داشته باشید که قبل از مسواک زدن دندانها حتماً دندان مصنوعی والپلاست را از دهان خارج کنید. در نظر گرفتن هزینه دندان مصنوعی یا ایمپلنت عاملی است که برای تصمیمگیری در مورد استفاده از آنها حتماً باید مد نظر داشته باشید. از طرف دیگر مدت زیادی طول نمی کشد تا بیمار صاحب دندان شود و برای ترمیم آن نیز معمولاً نیازی به لابراتوار دندانپزشکی نیست و دندانپزشک می تواند آن را در همان جلسه ترمیم کند. تعداد زیادی روکش دندان مجزا باعث می شود ترمیم شکل طبیعی تری داشته باشد در حالی که نیازی نیست دقیقاً به تعداد دندان های از دست رفته ایمپلنت جایگذاری شود. به این ترتیب هم هزینه درمان کاهش پیدا می کند و هم نیازی به درآوردن کل دندان نیست. علاوه بر این هزینه ترمیم آن نیز بسیار کم است و به سهولت با رزین ترمیمی شود، به این ترتیب که رزین بر روی نواقص و نواحی آسیب دیده پروتز اضافه می شود.

به این ترتیب در جلوی دهان پروتز کاملاً شبیه دندان های طبیعی بوده و زیبایی مناسبی دارد. پروتز دندان راهی برای ترمیم دندان است که در آن از روکش هایی برای ترمیم دندان استفاده می شود و این روکش ها به دو حالت ثابت و متحرک برای بیمار استفاده می شوند. برای کسانی که دندان مصنوعی را جهت جایگزینی دندان های از دست رفته ی خود انتخاب کرده اند و از طرفی با متحرک بودن این روش چه در هنگام صحبت و چه در هنگام جویدن مشکل دارند روش اوردنچر روشی مناسب و کم هزینه تر نسبت به ایمپلنت می باشد. لازم به ذکر است که از نظر زیبایی، دندان های سرامیکی بسیار بهتر از آکریلیک هستند، در مقابل تغییر رنگ لکه مقاومت بیشتری دارند و استحکام بالایی در مقابل فشارهای فک نشان می دهند بنابراین ساییده نمی شوند. علاوه بر این برای بهره بردن از استحکام زیرکونیا و زیبایی آن، اسکلت زیرکونیا را می توان به صورت اختصاصی و سفارشی تهیه و اصلاح کرد. 4. در صورتی که فرزند شما فعالیت ورزشی برخوردی انجام می دهد ، بهتر است از محافظ های دهان ورزشی بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *